VERGİ MEVZUATI VE UYGULAMALARI

Sayfa Sayısı
301
ISBN
978-605-69407-1-2
Yazar
RIDVAN AYDIN - VERGİ MÜFETTİŞİ

Kitap Hakkında

Bu kitap Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarına, yeterlilik sınavının Vergi Mevzuatı ve Uygulaması sınavı için hazırlanmıştır. Meslek mensubu adaylarının en çok zorlandıkları dersin başında Vergi Mevzuatı ve Uygulaması dersi gelmektedir. Adaylar haklı olarak, son derece karmaşık ve bir o kadar da kapsamlı bir mevzuata sahip olan vergi mevzuatının tamamına hâkim olmanın neredeyse imkânsız olduğunu söylemektedirler. Elinizdeki kitap özellikle adayların bu şikâyetleri dikkate alınarak hazırlanmış olup, geçmiş yılların sınav soruları ve sorulma ihtimali yüksek olan kanun maddeleri tespit edilerek kısa soru cevap şeklinde hizmetinize sunulmuştur.
-
1
+

+ Kargo Ücreti 0.00 TL

VERGİ MEVZUATI VE UYGULAMALARI KİTABI HAKKINDA

Bu kitap Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarına, yeterlilik sınavının Vergi Mevzuatı ve Uygulaması sınavı için hazırlanmıştır. Meslek mensubu adaylarının en çok zorlandıkları dersin başında Vergi Mevzuatı ve Uygulaması dersi gelmektedir.
Adaylar haklı olarak, son derece karmaşık ve bir o kadar da kapsamlı bir mevzuata sahip olan vergi mevzuatının tamamına hâkim olmanın neredeyse imkânsız olduğunu söylemektedirler.


Elinizdeki kitap özellikle adayların bu şikâyetleri dikkate alınarak hazırlanmış olup, geçmiş yılların sınav soruları ve sorulma ihtimali yüksek olan kanun maddeleri tespit edilerek kısa soru cevap şeklinde hizmetinize sunulmuştur. Amacımız sizlere bütün kanun maddelerini detaylı bir şekilde ezberleterek sınava hazırlatmak değildir. Bu yöntem, adayları işin içinden çıkılmaz bir hale sokmakta ve vergi mevzuatından soğutmaktadır. Kaldı ki, böyle olmuş olsaydı bu kitaba gerek kalmaz, kanun kitapları ihtiyacınızı ziyadesiyle karşılamaya yeterdi.

Detaylara boğulup olayın özünden uzaklaşmak son derece kafa karıştırmakta ve dikkat dağınıklığına yol açmaktadır. Kitapta mümkün olduğunca detaylardan kaçınılmış ve cevaplar, kanun maddelerindeki metinler olduğu gibi kopyala yapıştır yöntemiyle değil, yoğun bir emek ve araştırma neticesinde akılda kalacak şekilde ana hatlarıyla sadeleştirilip ve basitleştirilerek en güncel haliyle hazırlanmıştır.

Elinizdeki kitap ağırlıklı olarak 5 temel vergi kanunundan (VUK, GVK, KVK, KDV ve 6183 AATUHK) ve diğer vergi kanunlarının (ÖTV, MTV, Damga Vergisi ve Veraset İntikal Vergisinin) bazı önemli maddelerinden oluşmaktadır. Vergi Mevzuatı ve Uygulamaları sınavından 4 adet soru sorulmakta ve bu sorulardan genellikle bir veya ikisi uygulama sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Ayrıca, sınav komisyonu, çıkmış sınav sorularından bazılarını tekrar tekrar sorabilmektedir. Bu nedenle çıkmış sınav sorularını “bir daha sormazlar” diyerek kesinlikle atlamayın. Yaptığımız analizlere göre, mevcut sınav komisyonu tarafından 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan sınavlarda, soruların büyük bir bölümünü Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu kapsamında sormaktadır.

Kitapta ayrıca 20 adet özgün deneme sınavı yer almakta olup, bu denemeler son yıllarda yeterlik sınavlarında sorulan sorular paralelinde hazırlanmıştır. Bu kitap mevzuattaki son değişiklikler dikkate alınarak hazırlanmış olup, tüm meslek mensubu adaylarına faydalı olması dileğiyle